DOWóD KOLEKCJONERSKI SECRETS

dowód kolekcjonerski Secrets

dowód kolekcjonerski Secrets

Blog Article

Dowody osobiste są w świetle nowo wprowadzonej ustawy dokumentami publicznymi kategorii pierwszej. Oznacza to, iż uchodzą one za najistotniejsze dokumenty z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Ich wytwarzanie odbywa się więc w sposób uwzględniający szczególne środki bezpieczeństwa – wszelkie naruszanie tychże norm będzie karane najsurowiej.

Podczas gdy tekst GP sugeruje, że także ksero będzie traktowane jako replika to w istocie tekst ustawy wyłącza pewne kserokopie i wydruki spod pojęcia repliki. Poza tym – jak widzimy – replika ma posiadać “cechy autentyczności dokumentu”, a raczej nikt nie uzna czarno-białego ksero za podróbkę, która może kogoś wprowadzić w błąd.

Jeszcze do niedawna, produkcja i sprzedaż tego typu produktów kolekcjonerskich była zupełnie legalna. Przestępstwo popełniała dopiero osoba, która użyła takiego dowodu kolekcjonerskiego jako prawdziwego dokumentu tożsamości.

Niestety padłem ofiarą przestępstwa wyłudzenia kredytu ( w moim przypadku było to 70 tyś zł). Sprawa sprzed ponad 3 lat. Jeszcze trzy lata temu firma Engage in za pomocą skarbu państwa (bo skarb państwa) wyraził zgodę na usługę TELE Engage in. Nikt nie zauważył “umyślności” tej usługi. Polegała ona na dublowaniu kont telefonu GSM – działało to tak że miałem włączony telefon, a ktoś na wskazanym komputerze (po włamaniu się na moje konto PLAY – co nie jest trudne bo wystarczy pracować w salonie Participate in lub mieć kogoś w PLAY) mógł dysponować SMS’ami.

 To właśnie ten dokument raz na zawsze uciął możliwość legalnego produkowania kolekcjonerskich dowodów osobistych, a także ich zbywania oraz magazynowania celem zbycia. W ustawie czytamy:

W takich sytuacjach można zatem powiedzieć, że korzystanie z fałszywego dokumentu tożsamości jest jedynie wybrykiem młodych ludzi. Ale niestety, kolekcjonerskie dowody mogą zostać użyte również w o wiele poważniejszych oszustwach.

W jaki sposób zrobić odpowiednie zdjęcie dowodowe? Zdjęcie dowodowe możesz zrobić u profesjonalnego fotografa lub używając odpowiedniej aplikacji na swoim smartfonie.

Możliwe też, że część przedsiębiorców będzie kserować dowody w taki sposób, aby z pewnością nie wpadły just one w definicję “repliki”. Przecież ksero o wielkości 200% nie może być repliką.

Nie powinno tak być – ale tak jest. Jasne, ktoś może użyć spisanych danych do wytworzenia wiarygodnej fałszywki, ale użycie ksera to nadal mniejszy wysiłek.

Nie sposób się dziwić – najdroższe „kolekcjonerskie dowody”, jeszcze do niedawna dostępne on the web, były niemal identyczne jak oryginały. Zawierały nawet specjalne hologramy i były czułe na światło ultrafioletowe. Nie sposób było rozróżnić dowód “kolekcjonerski” od prawdziwego.

Oryginał jest bledszy i ma bardziej stonowane barwy. Powłoka falsyfikatu jest także inna, przez co odblask jest znacznie mocniejszy. Z kolei imitacje hologramu, choć są bardzo podobne do tych znajdujących na prawdziwym dowodzie, mają słabszą jakość i przede wszystkim nie dają wrażenia trójwymiarowości.

Bezpieczeństwo finansowe Kolekcjonerskie dowody osobiste to zmora niemal wszystkich polskich służb porządkowych, kryminalnych i śledczych. Jeszcze do niedawna zakup sfałszowanego dokumentu nie był wyzwaniem dla zainteresowanych. Jednak ustawodawca wprowadził restrykcje.

Podobnie jest ze strzelnicami, w moim bardzo dużym mieście sensowna jest tylko ta jedna w której byłem. Co ciekawe, mimo istnienia RODO i innych takich do dziś panuje tam dowód kolekcjonerski papierowa księga wejść i wyjść, do której trzeba się wpisać, in addition wszystkie dane osobowe oraz adres i podpis (i numer pozwolenia, jak ktoś ma) – księga leży na ladzie i kolejne osoby wpisując się mają pełen wgląd w poprzednie wpisy, często też wertują księgę w tył bo nie ogarniają co gdzie trzeba wpisać. Także prawo i przepisy swoje, a praktyka (niestety) swoje.

Szczerze mówiąc gdybyśmy na siłę mieli się czegoś się czepiać w tej ustawie to skrytykowalibyśmy zbyt szerokie wyłączenie kserokopii. Nie bardzo wiemy jak rozumieć “cel służbowy lub zawodowy”. Naszym zdaniem w ustawie powinien być bardziej jednoznaczny zapis, że kserowanie lub skanowanie dokumentu jest dopuszczalne tam, gdzie wymaga tego inna ustawa.

Report this page